Od czego zaczynamy ? Materiały do pocekt scrapbookingu

Podstawowym produktem do pracy jest album. Możecie dowolnie przebierać w jego wzorach i rozmiarach. Poniżej przedstawiam Wam rozmiary albumów od najmniejszego do największego, pamiętajcie jednak, że rozmiary podawane są tu w calach. To samo dotyczy kart do Project Life i koszulek. System przywędrował do nas z USA i stamtąd też pochodzi większość materiałów, więc warto przestawić się na tę jednostkę. Dla przypomnienia: 1 cal to około 2,5 cm.

 

4×4 – stworzony z myślą o kwadratowych zdjęciach z Instagrama,

6×8 – zwany “handbookiem” ,

12×12 – najpopularniejszy rozmiar do dokumentowania całego roku.

Mamy już album. Następnym krokiem jest wybór koszulek. Do tego konkretny rozmiar koszulek występuje w różnych podziałach na kieszonki. Zacznę od najpopularniejszych albumów 12×12. Do nich tez wybór koszulek jest największy, zaczynając od tych bez podziału – mieszczących typowe layouty, poprzez najróżniejsze układy i kombinacje kwadratowych i prostokątnych przegródek. Jeśli jesteście nowi w dziedzinie PL, to polecam Wam najpopularniejszy podział koszulek, mieszczący cztery poziome karty 4×6 i cztery pionowe karty 3×4.

 

Dla albumu 4*4 koszulki występują w dwóch typach: bez podziału i z podziałem na cztery kwadraty. Podobnie jest w albumach 4*6. Album typu handbook to już wyższa szkoła jazdy. Standardowa strona mieści jeden arkusz 6*8, który podzielony może być na pół, na trzy kieszonki (jedna duża i dwie małe) lub na cztery kieszonki jednakowej wielkości. O koszulkach można by napisać osobny artykuł.

Problemy koszulkowe pomoże Wam rozwiązać małe urządzenie Fuse Tool – Jest bardzo proste – posiada dwie końcówki, które się nagrzewają. Przy pomocy jednej możemy sami zgrzewać sobie kieszonki w dowolnej konfiguracji, a przy pomocy drugiej możemy ponacinać brzeg zgrzanej kieszonki. Oznacza to, że z jednokieszeniowej koszulki możemy wyczarować (przy odrobinie cierpliwości i precyzji) dowolny układ kieszonek. Alternatywą dla Fuse jest maszyna do szycia, którą w dowolny sposób można podzielić dużą kieszonkę na szereg mniejszych.

 

Następnym bardzo ważnym elementem naszych albumów, oprócz zdjęć, są karty. I tutaj możemy korzystać zarówno z tych gotowych, dociętych na rozmiar jak i samemu tworzyć karty z papieru. Zacznijmy od gotowych – można je podzielić na kilka sposobów.

Ze względu na rozmiar i kształt:

– karty kwadratowe: 4*4, 2*2 3*3

– karty prostokątne: 4*6 i 3*4

Ze względu na funkcję:

– journalingowe – z miejscem na własnoręcznie napisany tekst

– z dużym tytułem

– z obrazkiem (te dwa typy pełnią funkcję czysto dekoracyjną i ładnie wypełniają koszulki,

Bardzo łatwo przygotować karty samodzielnie w domu. Najprostszym sposobem jest pocięcie arkuszy papierów 12*12 na odpowiednie rozmiary. Możecie sobie ułatwić pracę kupując gotowe arkusze z elementami do pocięcia. Znaczna część kolekcji papierów zawiera w sobie chociaż jeden taki papier. Możecie również wykorzystać tak zwane “printables” czyli karty do wydruku w domu. W sieci pełno jest darmowych zestawów kart, znajdziecie je też na platformie darmowych plików – CAT File Store. Tutaj jednak potrzebna jest sprawna kolorowa drukarka i dobry papier.

Kolejnym sposobem jest wycięcie kart przy pomocy plotera typu Silhouette Cameo, choć to raczej opcja dla zaawansowanych. Na koniec warto wspomnieć o dwóch typach wykończenia kart. Niektórzy producenci sprzedają karty z zaokrąglonymi rogami, a niektórzy w formie prostokątów. Własnoręcznie wycinane karty też będą miały proste krawędzie. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w dziurkach zaokrąglający rogi i problem rozwiązany.

Po wyborze albumu, koszulek i kart możecie brać się do pracy. Wyciągacie swoje zdjęcia i magia się zaczyna. Niektóre zdjęcia będą idealnie pasowały do koszulek, więc wystarczy je tylko wsunąć. Jednak niektóre mogą mieć niestandardowe rozmiary i trzeba je będzie nakleić na karty. Tutaj warto pamiętać o przyjaznych archiwizacji środkach klejących. Zwykłe kleje mogą nie podołać próbie czasu i po paru latach przestaną trzymać. Inne mogą odbarwiać zdjęcia. Zbyt mokry klej spowoduje ich falowanie. Ufff… Tyle problemów. Ale nie bójcie się – można bez problemu kupić dwustronne taśmy klejące zwane tez błonami klejowymi. Nadają się do archiwizacji, więc nie spowodują, że nasze zdjęcia zmienią kolor na skutek działania kwasu zawartego w warstwie klejącej. Nie są również mokre więc zdjęcia nie stracą kształtu. Można je naklejać w formie pasków lub zaopatrzyć się w aplikator.

 

W Waszej pracy przydatne mogą być również stemple zwane datownikami, bo pamięć bywa zawodna. Pamiętajcie, że Pocket scrapbooking to nie tylko zdjęcia. To również wszelkiego rodzaju bibeloty, chomikowane przez każdą lubiącą archiwizować wspomnienia duszę. Ulotki z kina, bilety, mapy, pocztówki, dziecięce rysunki, zaproszenia – to wszystko będzie idealnie pasować do Waszych albumów.

Jeżeli lubicie tworzyć albumy ale denerwuje Was dobieranie kart i dodatków, możecie skorzystać z gotowych zestawów – tzw. kitów dedykowanych temu projektowi. Kity zawierają zazwyczaj odpowiednią na jeden miesiąc albumowania liczbę kart i pasujące do nich dodatki, takie jak alfabety, naklejki i stemple.

Możecie skorzystać z jednorazowej oferty lub zapisać się do klubu kitowego. Wtedy w Waszej skrzynce co miesiąc będzie się zjawiać ciesząca oko paczuszka gotowa do skrapowania. Zestawy są zazwyczaj dopasowane do miesięcy i wydarzeń w roku. Możecie się więc w lutym spodziewać kart i dodatków walentynkowych, w kwietniu pisanek, latem lodów, a zimą śnieżynek i bałwanów oraz prezentów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Facebook